Previous Commissions

The National Education Commission (NEC) was established by Act No 19 of 1991. The Commission was constituted in July 1991 and its first meeting was held on 2nd August 1991

1st Commission – From 1991 to 1996

The following members constituted the first commission.

Prof. Lakshman Jayatilleke   Chairman
Mr. Vincent Pandita   Vice Chairman (Policy)
Mr. B.J.P. Alles   Vice Chairman (Planning)
Prof. A.P.R. Aluvuhare
Chairman, UGC
  Ex. Officio Member
Mr. R.K.H.M. Fernando
Director, Public Finance, Treasury
  Ex. Officio Member
Mr. R. Aberathne
Secretary, Ministry of Public Administration & Provincial Council
  Ex. Officio Member
Mr. M.D.D. Pieris
Secretary, Ministry of Education & Higher Education
  Ex. Officio Member
Prof. D.S. Wijesekara
Chairman, TVEC
  Ex. Officio Member
Mr. D.S. Jayasundara
Chairman , Heyleys Group
  Member
Prof. Swarna Jayaweera
Prof. (Emeritus) of Education, University of Colombo
  Member
Mr. A.Z. Omerdeen
Former Director of Education
  Member
Prof. S. Pathmanatha
Vice Chairman, UGC
  Member
Prof. G.L. Pieris
Vice Chancellor, University of Colombo
  Member
Srilankatileka Mr. P. Sangiah
Former Education Officer, Department of Education
  Member
Mr. O.S.M. Senavirathna
Retired Supreme Court Judge
  Member

The following changes of the membership of Commission as taken place during the period of 1st Commission.

  • Mr. M.M. Junaid – Secretary , Ministry of Administration , Home affaires and Provincial Councils was appointed in place of Mr. P. Aberathna in May 1992
  • Mr. N.V.K.K. Weragoda – Secretary, Ministry of Education was appointed in place of Mr. M.D.D. Pieris in June 1993
  • Mr. M.D.D. Pieris – Scretary, Ministry of Public Administration Home affairs and Provincial Councils was appointed in place of Mr. N.N. Junaid in June 1993
  • Prof. B.L. Panditharathna – Chairman, UGC was appointed in place of Prof. A.P.R. Aluvihare in October 1993
  • Mr. Austin Fernando – Secretary, Ministry of Public Administration Home affairs & Provincial Councils was appointed in place of Mr. M.D.D. Peris in November 1993.
  • Mr. D.S. Jayasundara passed away in December 1993 and Mr. S.T. Wickramasinghe was appointed in his place in April 1994
  • Mr. M.J. Perera was appointed in place of Prof. G.L. Pieris in May 1994
  • Mr. M.D.D. Pieris – Secretary, Ministry of Education and Higher Education was appointed in place of N.V.K.K. Weragoda in August 1994
  • Prof. W.L. Siriweera, Chairman, UGC was appointed in place of Prof. D.L. Panditharahna in October 1994
  • Prof. P.W. Epasinghe Chairman, TVEC was appointed in place of Prof D.S. Wijesekara in November 1994
  • Mr. M.P.F.R. Cooray was appointed in place of Mr. S.K. Wickramasinghe in July 1995
  • Prof. S Thilakarathna – Chairman, UGC was appointed in place of W.L. Siriweera in May 1995

2nd Commission – From 1996 to 2001

Prof. C.L.V. Jayathilleke   Chairman
Prof. K.D. Arulpragasam   Vice Chairman (Planning)
Dr. Tara de Mel   Vice Chairperson (Policy)
Dr.(Mrs.) P. Alailiema
Director of National Planning
  Ex-Officio Member
Mr. A. Andrew de Silva
Secretary, Ministry of Education & Higher Education
  Ex-Officio Member
Mr. J.G. Keerthiratne
Secretary, Ministry of Public Administration & Provincial Council
  Ex-Officio Member
Prof. S. Thilalaratne
Chairman, UGC
  Ex-Officio Member
Mr. Anura Kumarasinghe
Chairman, TVEC
  Ex-Officio Member
Prof. Swarna Jayaweera   Member
Miss Kamala Peris   Member
Mr. R. Sivaratnam   Member
Prof. S. Pathmanathan   Member
Dr. S. Amunugama   Member
Srilankatileka Mr. P. Sangiah   Member
Prof. A.M. Sheriffdeen   Member

The following changes of the membership of Commission as taken place during the period of 2nd Commission.

  • Prof. R.P.Gunewardene was appointed in place of Mr. A. Andrew de Silva Secretary, Ministry of Education.

3rd Commission – From 2001 to 2004

Prof. R.P. Gunawardane   Chairman
Prof. Arulpragasam   Vice Chairman (Planning)
Prof. Swarna Jayaweera   Vice Chairperson (Policy)
Mr. V.K. Nanayakkara
Secretary, Ministry of HRD, Education & Cultural Affairs
  Ex. Officio Member
Mr. Armyne Wirasinghe
Chairman, TVEC
  Ex. Officio Member
Prof. B.R.R.N. Mendis
Chairman, UGC
  Ex. Officio Member
Dr. (Mrs) P. Alailima
Director of National Planning
  Ex. Officio Member
Mr. D.M. Sirisena
Ministry of Public Administration & Provincial Council
  Ex. Officio Member
Prof. Carlo Fonseka   Member
Ms. Kamala Pieris   Member
Prof. S. Sandarasegaram   Member
Mrs. Jezima Ismail   Member
Mr. Nigel Hatch   Member
Prof. Savitri Goonesekara   Member
Prof. Sucharitha Gamlath   Member

4th Commission – From 2004 to 2006

Prof. A.V. Suraweera   Chairman
Mr. W. Sterling Perera   Vice Chairman (Planning & Policy)
Prof. Savitri Goonesekere   Member
Prof. B.R.R.N. Mendis
Chairman , UGC
  Ex-Officio Member
Dr. E.A. Weerasinghe
Chairman, Tertiary and Vocational Education Commission
  Ex-Officio Member
Dr. Tara De Mel   Member
Mrs. M.B. Ekanayake
Additional Director General, The Treasury
  Ex-Officio Member
Mr. A.M. Chandrapala
Secretary, Ministry of Provincial Councils & Local Government
  Ex-Officio Member
Prof. Dayantha Wijesekera
Vice Chancellor, University of Moratuwa
  Member
Prof. Rajiva Wijesinghe
Dept of English, Sabaragamuwa University
  Member
Prof. Rezvi Sheriff
Faculty of Medicine
  Member
Mrs. Nirmali Wickramasinghe
Principal, Ladies College
  Member
Mr. David Sanders
Principal, Colombo International School
  Member
Mrs. Faleela Be Jurampathy
Principal, City High School
  Member
Ms. Amara Amarasinghe   Member

5th Commission – From 2006 to 2011

Prof. A.V. Suraweera   Chairman
Prof. Lal .S. Perera (upto 2008.06.21)   Vice Chairman (Planning & Policy)
Dr. G. B. Gunawardena (from 2008.09.02)    
Mr. Ariyarathna Hewage (upto 21/02/2008)
Secretary, Ministry of Education
  Ex-Officio Member
Mr. M.M.N.D. Bandara (from 21/02/2008)
Secretary, Ministry of Education
  Ex-Officio Member
Prof. Gamini Samaranayake
Chairman , UGC
  Ex-Officio Member
Mr. T.G. Jayasinghe
Chairman,Tertiary and Vocational Education Commission
  Ex. Officio Member
Mr. H.P. Cashian Herath
Secretary, Ministry of Local Government & Provicial Councils
  Ex. Officio Member
Mr. A. Dayarathna (upto 24/09/2006)
Director, Ministry of Finance and planning
  Ex. Officio Member
Mr. U.R. Senaviratna (from 24/09/2006)
Additional Secretary, Ministry of Finance & Planning
  Ex. Officio Member
Rev. Prof. Bellanwila Wimalarathana Thero
Chancellor, University of Sri Jayawardenapura
  Member
Prof. Dayantha Wijesekera
Team Leader, Technical Education Modernization Project
  Member
Prof.P.W.Epasinghe
Adviser to H.E. the president
  Member
Prof. Rezvi Sheriff
Director – Post Graduate Institute of Medicine
  Member
Prof. S. Sandarasegaram
Dean, Faculty of Education, University of Colombo
  Member
Mr. Mahinda Ralapanawa
Attorney at Law
  Member
Mrs.N.M. Edussuriya
Principal, Leeds International School
  Member
Mr. Lakshman Hettiarachchi
Finance and Management Consultant
  Member